Šachové mládeži vládne Čech Finěk, dospělým Carlsen

PRAHA S rokem 2021 vám budeme pravidelně jednou měsíčně nabízet také vývoj ve světě šachu skrze světové žebříčky, zvláště když ve třech z nich figuruje na prvním místě české jméno.

Desetiletý Václav Finěk (2361 ELO) je totiž světovou jedničkou nejen ve své věkové kategorii, ale i mezi jedenácti- a dvanáctiletými hráči.

Supertalent ze severočeského Liberce potvrdil svoji extratřídu i těsně před Vánoci, kdy na online mistrovství světa v bleskovém šachu vybojoval ve své věkové kategorii stříbrnou medaili. Mimořádné předpoklady ukazuje již od svých šesti let, kdy jej otec šachy naučil.

Nejdříve trénoval jen s otcem

„První rok trénoval šachy prakticky neustále, věnoval se jim až deset hodin denně,“ vzpomíná jeho otec. „A když šel po třech měsících na svůj první dětský turnaj, tak jej vyhrál.“

Právě s ním, ač sám není nikterak silným šachistou, trénoval první dva roky. Přípravě dominovalo řešení diagramů zaměřených na taktiku, což je mimochodem způsob, kterým vytrénoval své tři dcery až do světové špičky László Polgár. Poslední dva roky s jeho rozvojem již pomáhá domácí svaz (ŠSČR), přičemž jeho trenér a bývalý kapitán české reprezentace Michal Konopka o něm říká: „Vašík je minimálně stejně velký talent, jakým byl David Navara, možná ještě větší.“

Navara se propadl

Právě elitní český velmistr se v posledním hodnocení světového žebříčku mezi dospělými propadl na 39. místo (2697 ELO bodů), když ve druhé polovině loňského roku odepsal přes 20 bodů. Za propad o patnáct příček mohou prohry s Peterem Michalikem a ztráty ve španělské lize. Druhý z našich Viktor Láznička má o padesát ratingových bodů méně, což na první světovou stovku už nestačí (107. příčka).

Dál suverénně vládne norský velmistr Magnus Carlsen (2862 ELO), s odstupem 39 bodů za úřadujícím mistrem světa je jeho poslední vyzyvatel, Američan Fabiano Caruana. Dalších 32 bodů pak ztrácí Ding Liren (Čína).

Mezi ženami je nejlepší čínská velmistryně Hou Jifan (2658 ELO, což na společném žebříčku s muži znamená 88. příčku), druhá je ruská šachistka Aleksandra Gorjačkina (2593 ELO) a třetí je Indka Humpy Konery (2586 ELO). Nejlepší českou šachistkou je naturalizovaná Polka Joanna Worek (2304 ELO).

PAVEL MATOCHA

SVĚTOVÝ ŽEBŘÍČEK FIDE (DLE ELO)

1. Magnus Carlsen (Nor) 2862

2. Fabiano Caruana (USA) 2823

3. Ding Liren (Čína) 2791

4. Jan Něpomňaščij (Rus.) 2789

5. Maxime Vachier-Lagrave (Fr.) 2784

6. Levon Aronjan (Arm.) 2781

7. Alexander Griščuk (Rus.) 2777

8. Šachrijar Mamedjarov (Ázer.) 2770

9. Wesley So (USA) 2770

10. Teimour Radjabov (Ázer.) 2765

Poznámka: ELO je statistické ohodnocení výkonnosti hráče či týmu na základě jeho her podle systému, jehož autorem je Arpad Elo (fyzik a též skvělý šachista). Systém se začal celosvětově používat od roku 1970.

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*