Divočina s figurkami na síti

Nečekaným finále skončil v sobotu online šampionát v rychlém šachu, který nejen díky účasti hráčů absolutní světové špičky, ale i díky formátu nabízel mimořádnou podívanou. Z trofeje se radoval král minutovek Hikaru Nakamura, ale překvapivě nikoliv po finále s mistrem světa Magnusem Carlsenem. Ten nečekaně vypadl již v semifinále s francouzským velmistrem Maximem Vachierem-Lagravem.

Šestnáct velmistrů bojovalo od začátku listopadu ve vyřazovacím systému v tříhodinových zápasech, které jsou vždy složeny z hodiny a půl partií v tempu 5 min + 1 s, hodiny partií v tempu 3 min + 1 s a půl hodiny partií v tempu 1 min + 1 s. Nejrychlejšímu z těchto temp, kde má hráč na celou partii jen jednu minutu s přídavkem jediné sekundy za každý provedený tah, se ne nadarmo říká Bullet Chess (Bullet znamená kulka, střela). A právě kulky amerického velmistra Nakamury rozhodly.

Finálový duel mezi Nakamurou a Vachierem-Lagravem byl v prvních dvou časových limitech zcela vyrovnaný, a jestli měl někdo z obou supervelmistrů mírně navrch, byl to spíše Francouz. Podívejte se na jeho krásně vyhranou pátou partii finálového zápasu.

Nakamura – Vachier-Lagrave

finále Mistrovství v rychlém šachu 2020

Černý ze zahájení nejen vyrovnal, ale získal i zřetelnou převahu. Bílá věž na a1 je totálně mimo hru, a navíc má obrovské díry na polích b3 a d3, takže jeho jediná naděje je spojená s postupem f pěšce a útokem na královském křídle.

22.f5 Vxd4? Černý věří, že jeho figury stojí o tolik lépe, že místo normálního pokračování 22…exf5, může obětovat kvalitu za mocného bílého jezdce v centru šachovnice. Nápad logický, ale nikoliv dobrý.

23.cxd4 Jb3 24.fxg6 hxg6 25.Va2?! Po sérii logických tahů se bílý odklání od svého plánu (rychlý útok na soupeřova krále) a uhýbá s věží, která ale v pozici nehraje žádnou roli. Po 24.Jf4! by se hrálo podle Nakamurových not, protože na 24…Jxa1 bílý obětuje ještě jezdce 25.Jxg6! a po 25…fxg6 26.Dg4 je jeho útok na odhaleného a osamoceného černého krále hrozivý. A i když černý asi má cesty k záchraně, mnohem větší šance by měl bílý, protože v časové tísni se vždy lépe útočí než brání.

25…Jxd4 Hamounské 25…gxh5?? by partii hned prohrávalo: 26.Dxh5 g6 27.Sxg6 fxg6 28.Dxg6+ Kh8 29.Ve3.

26.Dg4 gxh5 27.Dxh5 Jf5

28.Sxf5? Prvoplánové 28.g4! nevedlo do okamžité katastrofy 28…Sc5+ 29.Kf1, neboť 29…Dc6? nešlo kvůli 30.Se4 a na 29…Je7 30.Dh7+ Kf8 31.Dh8+ Jg8 přijde 32.Sh7, ale k vyhrané pozici bílého!

28…exf5 29.Dxf5 Dc6 A rázem stojí lépe černý – má mocnou dvojici střelců, hrozí matem na g2, má postouplou pěšcovou majoritu na dámském křídle a bílého kvalita navíc je smutná věž na a2, stále stojící totálně mimo hru.

30.Dg4 Vd8 31.Se3 Sc5! 32.e6 Vd2!! Těžko říct, jestli černý velmistr v těch pár vteřinách, co se rozhodoval, viděl, že mu celá následující kombinace vychází, nebo měl štěstí.

33.exf7+ Kf8 34.b4 Sxe3+ 35.Vxe3 Vxa2 36.Ve8+ Kxf7 37.Dh5+ g6 A bílý se vzdal, protože mu zbývá již jen několik šachů ze vzteku a pak dostane mat. 0-1

Jenže po pěti minutovkách a tříminutovkách došlo i na minutovky a v nich americký kovboj svého soupeře rozstřílel.

V posledních osmi partiích Nakamura vyhrál sedmkrát a ani jednou neprohrál, a tak nakonec zvítězil poměrně výrazným rozdílem 18,5 : 12,5, byť po většinu času zápasu bylo jeho skóre vyrovnané.