Zbytečná soutěž

Mistrovství světa družstev vyhrálo Rusko, v ženách dominovaly Číňanky

Je-li nějaká soutěž mistrovstvím světa a navíc zaštítěná mezinárodní federací daného sportu, automaticky počítáte, že jde o nejdůležitější soutěž roku. V kazašské Astaně se minulý týden konalo mistrovství světa týmů, které však bylo všechno jiné jen ne nejvýznamnější šachový turnaj družstev.

Ani v minulých letech nemělo šachové mistrovství světa družstev nejvyšší prestiž, tu má historicky šachová olympiáda. V šachovém světě je prostě králem vítěz individuálního mistrovství světa, které se musí jako v boxu hrát v podobě zápasu mezi stávajícím mistrem světa a vyzyvatelem, a nejlepším národním družstvem je vítěz olympiády. Obě tyto vrcholné soutěže se hrají jednou za dva roky a je k nim upřena pozornost celého šachového světa.

Letos byla zbytečnost mistrovství světa družstev ještě viditelnější, protože kvůli pozdnímu ohlášení jejího termínu se několik kvalifikujících se týmů rozhodlo postavit své béčko (evidentní zejména v případě USA a Indie) a jiné účast rovnou odmítly (například Polsko). Nejlepší polští šachisté Jan-Krzysztof Duda a Radoslaw Wojtaszek, stejně jako indičtí reprezentanti Pentala Harikrišna a Santoš Gujrathi Vidit dali před mistrovstvím světa přednost šachovému turnaji v Praze, o němž jsme informovali minulý týden a který vyhrál ruský velmistr Nikita Vitjugov (čeští reprezentanti David Navara a Viktor Láznička obsadili dvě poslední místa).

Ale zpátky do Astany, kde přes výše uvedené hráli i hráči z první světové dvacítky (Rusko a Čína postavily své top týmy) a diváci se dočkali nejen atraktivních partií, ale i řady překvapivých výsledků, z nichž největší se udály na konto Číny. Hvězdná čínská sestava prohrála nejen s druhou těžkou váhou soutěže – družstvem Ruska, ale i s béčkem USA (v sestavě nebyl nikdo z amerického olympijského týmu) a nedokázala porazit ani Egypt.

Říše středu se začala sypat již ve druhém kole, když v zápase s ratingově výrazně slabšími Američany nedokázala vyhrát ani jednu partii a jednu dokonce prohrála. Americký velmistr ruského původu Alex Lenderman vystřihl čínského velmistra Ni Hua krásnou kombinací s chytáním dámy ve středu šachovnice (viz diagramy).

Čína nakonec se štěstím brala bronzové medaile, když v konečném účtování o pouhý bod předstihla béčka Indie a USA. Stříbrné medaile velmi překvapivě vybojovala Anglie a zlaté si s velkým tříbodovým náskokem vezou z Kazachstánu Rusové.

Mezi ženami Čína dominovala. Vyhrála všech devět zápasů, a tak s náskokem celých čtyř bodů zvítězila před druhým Ruskem a třetí Gruzií.

Ni Hua – Lenderman

MS týmů 2018

Po zahájení stál bílý trochu lépe, protože měl věžemi obsazené oba volné sloupce. Pak ale nezvolil správný plán.

24.Va7?! Jako podle učebnice převádí věž na sedmou řadu, kde většinou stojí nejaktivněji. Zde však měl bílý nejprve posílit svoji pozici v centru – tahem 24.e4 by vyhnal dominantního černého jezdce a získal větší kontrolu nad středem šachovnice.

24…Se7 25.Jbc5 Vc6 26.Jd7?! Když už měl věž na sedmičce, tak s ní měl hrát a odebrat černému pěšce (Vb7 s následným Vxb5).

26…Vxc1 27.Jxc1 Dc8 28.Jd3 Vd8 29.J7e5? Přehlíží vzdálený a krásný taktický úder…

29…f6 30.Jf3 e5 31.Dh4 g5

Bílý při svém 29. tahu zřejmě počítal, že se nyní uhne 32.De4 (aby nedostal pěšcem vidličku na své dva jezdce), jenže přehlédl, že po 32…f5 33.Dxe5 Sf6 nebude mít napadená dáma kam ustoupit!

32.Jxg5 fxg5 Bílý musel odevzdat jezdce a tím je jeho partie ztracená. Po dalších třiceti tazích se Ni Hua vzdal. 0-1

 
PAVEL MATOCHA
 

 

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*