Blesky titánů

Mistr světa Magnus Carlsen není ve své kůži v luxusně dotovaných internetových turnajích.

Šachy dokazují, že jsou jedním z mála sportů, ve kterých se vrcholné soutěže dají hrát i v době koronavirové karantény. Minulý týden byl nejprve dohrán Banter Blitz Cup, v jehož finále se střetli mistr světa Magnus Carlsen s nejlepším juniorem světa Alírezou Fírúzdžou, a poté vypukl Magnus Carlsen Invitational, velkolepý turnaj osmi nejlepších šachistů současnosti. Oba podniky se hrají přes internet a v obou je milionový cenový fond.

Na startu Banter Blitz Cupu, ve kterém velmistři hrají bleskové partie a během hry je pro diváky i komentují, bylo 133 šachistů, mezi kterými byli i dva v Praze žijící velmistři David Navara a Sergej Movsesjan (oba vypadli již ve druhém kole), a během dvou měsíců došli do finále dva nejlepší. Fenomenálního norského velmistra Magnuse Carlsena, který je aktuálním mistrem světa v klasickém šachu, v rapidu i v bleskovém šachu a který postoupil do finále Banter Blitz Cupu ve stylu Bobbyho Fischera – v semifinále porazil velmistra Sanana Sjugirova 9:0, čekal největší talent světového šachu, šestnáctiletý Alíreza Fírúzdža.

Pekelně nervózní Alíreza s ďábelským taktickým postřehem porazil díky mohutnému finiši (vyhrál tři z posledních čtyř partií) Magnuse 8,5:7,5 a kromě skalpu mistra světa si odnáší i prémii 14 000 dolarů. Na Carlsenovi bylo vidět, že není ve své kůži, jestli se dostával z chřipky, nebo z covidu, ale nikde nikdo neprozradil.

Dva dny po tomto zápase, který byl vysílán na webu Chess24 a komentován v 9 různých jazycích, začal podobně velkoryse pojatý turnaj v rapid šachu. Klání Magnus Carlsen Invitational, v jehož cenovém fondu je 250 000 dolarů, se kromě mistra světa účastní dalších sedm hráčů úplné světové špičky, kteří spolu bojují vždy ve čtyřpartiových sériích. Kdo vyhraje tento minizápas (jedno jestli 4:0, nebo 2,5:1,5), zapíše si do turnajové tabulky tři body. V případě remízy 2:2 se hraje ještě rozhodující armagedonová blesková partie a body se pak dělí jako po hokejovém prodloužení (vítěz 2 body, poražený 1 bod).

V prvním kole narazil Carlsen na amerického velmistra Hikarua Nakamuru, a i když nakonec v armagedonovém rozstřelu vyhrál, jeho forma je daleko optima.

PAVEL MATOCHA

Nakamura–Carlsen
MC Invitational 2020, 2. partie
(diagram 1)

Divokou partii rozhodl Nakamura hezkou kombinací:

30.hxg6 Bílý nemusí uhýbat napadenou dámou, protože černý ji sebrat nemůže. Po 30…fxg3 31.gxf7+ Kh8 32.f8D+ se vymění těžké figury a bílému zůstane střelec navíc ve snadno vyhrané pozici.

30…hxg6 31.Dg4 Dc8 32.Dh4 Dc5+ 33.Kh2 Dd6 34.Sg5 f5 35.Vf3 e4 36.Vh3 f3+ 37.Sf4 Dd7 38.Dh8+ Kf7 39.Vh7+ Ke6 40.De5# 1-0

Dalším atraktivním duelem byl souboj Jana Něpomňaščiho se světovou dvojkou Fabianem Caruanou. Ve druhé partii mohl Rus rozhodnout krásnou kombinací, ale neviděl ji, partii jen zremizoval a zápas nakonec těsně prohrál.

DIAGRAM 1

Něpomňašči–Caruana
(diagram 2)
Ruský velmistr zde zahrál 33.Vxd6 a sice měl převahu, ale ne dostatečnou k výhře, kterou mu mohlo přinést pokračování:

33.Jh4! Kh7 (kvůli vazbě pěšce f7 hrozilo Jxg6) 34.Vxd6 Vb6 35.Jf5 (hrozí Dxh6+ s dalším Dg7#) Kg8 (35…Sxf5 36.Dxf5+ Kg8 37.Dg6+ Kf8 38.Dxh6+ Kg8 39.Sxf7+) 36.Sxf7!! Kxf7 (36…Dxf7 37.Vd8+ Df8 38.Dxh6; 36…Sxf7 37.Dg3 Sg6 38.Dxg6+) 37.Vxf6+ Kxf6 38.Dxc7 a bílý stojí na výhru.