Stříbro z Ligy mistrů

V Hamburku vyřazený David Navara rychle přeletěl do Černé Hory na pomoc Novému Boru

Evropský klubový pohár (ECC) letos časově kolidoval s turnajem FIDE Grand Prix v Hamburku, kde startovali i tři hráči základní sestavy Nového Boru, a přesto dokázali Severočeši opět vybojovat medaili. Trochu jim pomohlo, že jejich velmistři Pentala Harikrišna a David Navara vypadli v Hamburku již v prvním, respektive druhém kole, ale na to se historie prestižní evropské klubové soutěže ptát nebude.

Než se podíváme na šachovou Ligu mistrů do Černé Hory, shrňme alespoň telegraficky výsledky hamburského turnaje. Do finále postoupili ruský velmistr Alexandr Griščuk, který vyřadil českého reprezentanta Davida Navaru, a naděje polského šachu Jan-Krzysztof Duda. Zkušenější Griščuk získal převahu v obou partiích v klasickém tempu, nicméně rozhodnout dokázal až v tie-breku ve zrychleném čase. Ruský velmistr tím rázně nakročil k získání místa na turnaji kandidátů.

Na ECC patřil tým AVE Nový Bor mezi favority soutěže, a to jak sestavou, tak i zkušenostmi – v minulých letech již několikrát vybojoval medaili. A nebýt zaváhání s petrohradským týmem, kde novoborský krajánek Krišnan Sasikiran prohrál vyhranou partii a tím se otočil i celý zápas, mohl si český extraligový tým již podruhé odvézt pohár pro vítěze.

Petrohradští pak ale ztratili bod remízou s druhým českým týmem, s Joly Lysá nad Labem a pak ještě prohráli s Padovou, která dokázala celou soutěž projet bez jediného zaváhání a zaslouženě vyhrála. Nový Bor skončil nakonec druhý a Lysá nad Labem dvanáctá. Z českých šachistů předvedl nejlepší výkon Vojtěch Plát z Lysé nad Labem, který hrál výrazně nad svůj rating a získal skalp i Kirilla Aleksejenka (2715 elo).

Ilustrujme si ECC fantastickou partií, kterou sehrál Ivan Šarič, hájící šestou desku vítězů z Padovy. Jeho soupeřem byl mladičký ázerbájdžánský šachista Ajdin Sulejmanli.

PAVEL MATOCHA

Šarič–Sulejmanli
Padova vs. Vugar Gašimov, ECC 2019

50.Vxb2 Vxb2 Bílý musel dát věž za postouplého pěšce, který by se jinak po

50…Vc1+ proměnil v dámu. Na šachovnici tak zůstává velmi nestandardní poměr figur – černý má navíc věž a kvalitu, za což má bílý pět pěšců. Tato velmi zajímavá pozice je podle počítače zcela vyrovnaná.

51.Sg8 Vc2 52.Jd5+ Ka5? Nutné bylo Kb7, aby se černý král rychle dostal pod postupující bílé pěšce. Takto bude bílý rázem stát na výhru.

53.e6 Sc6 54.e7 Ka4 55.Jb6+ Kb3 56.d5 Sb5 57.d6 Vd2 58.Jxc4 Vd1+ 59.Kf2 Kxc3 60.Ja3 Se8 61.e5 Kd4 62.e6 Ke5

(viz diagram vpravo)

63.Jc4? V kuriózní pozici, ve které bílí postouplí pěšci již váží více než černé věže, Šarič vypouští výhru, ke které vedlo 63.d7! Vxd7 64.exd7 Sxd7 65.Jc4 Kf6 66.Jb6 Se8 67.Jc8, a bílý přiblíží svého krále a g-pěšce a vyhraje.

63…Kf6 64.g4 Nyní již d7 nevyhrává, protože černý by králem sebral pěšce e7.

64…Vd5 65.d7 Vxd7? Černý ale chybu opětuje. Po 65…Kxe7 66.dxe8D+ Kxe8 by měl partii zremizovat.

66.exd7 Sxd7 67.Jb6 Kxe7 68.Jxd7 Kxd7 69.Kg3 Ke7 70.Kh4 Kf6 71.Kh5 a černý se vzdal, protože po 71…Kg7 by bílý hrál 72.Kg5! (nikoliv 72.g5? vedoucí k remíze) a po 72…Vxh7 73.Sxh7 Kxh7 74.Kf6 Kg8 75.Kg6 Kf8 76.Kh7 bílý promění pěšce a vyhraje. 1-0