Klub, co nikdy nesestoupil

Tento měsíc skončila letošní sezóona soutěží družstev. Mají jiný náboj než individuální turnaje

Šachy se zdají být bytostně individualistické – při partii vám nikdo neporadí ani jinak nepomůže, jste sami proti soupeři –, ale přesto pro mnoho šachistů jsou nejdůležitějšími a často i jedinými soutěžními partiemi za rok ty, které sehrají za svůj klub v soutěžích družstev.

Letošní sezona soutěží družstev skončila či končí právě tento měsíc. Zatímco v extralize se bude bojovat ještě o tomto víkendu v závěrečném, velikonočním trojkole, nižší soutěže jsou již dohrány. Kromě extraligy se hrají dvě skupiny 1. ligy (východ a západ republiky), šest skupin 2. ligy a potom krajské přebory. Tradičně je nejsilněji obsazen Pražský přebor, ve kterém je průměrný rating hráčů základních sestav vyšší než ve 2. lize, kam by se z přeboru mělo postupovat, a nejlepší týmy Pražského přeboru mají dokonce silnější základní sestavy než některé prvoligové mančafty. Záměrně užívám kondicionál, protože mnoho týmů z Pražského přeboru do 2. ligy postupovat odmítá, i když si právo na postup vybojují.

Pražské soutěže se na rozdíl od zbytku republiky nehrají o víkendech, ale výhradně ve všední den večer – stále větší procento šachistů odmítá kvůli ligovému zápasu obětovat víkend. Pohodlné Pražany také nijak neláká dojíždění na zápasy mimo hlavní město a s tím spojená praktická nemožnost po zápase sednout se spoluhráči na pivo a rozebrat při něm život i jednotlivé partie.

V hlavním městě se kromě divize hrají ještě dvě skupiny 1. třídy, dvě skupiny 2. třídy a čtyři skupiny 3. třídy. Celkem zde tak soupeří přes sto týmů a přibližně tisíc šachistů. Divizi vyhrálo mužstvo TJ Kobylisy B, 1. třídy Unichess D a SK Viktoria Žižkov B, 2. třídy ŠK DP Praha C a DDM Praha 6 B a 3. třídy USK Praha B, ŠK Bohnice B, SK OAZA E a GROP E. Výsledky z ostatních krajů snadno najdete na webu Šachového svazu ČR (chess.cz/souteze/vyber-kraje/).

Soutěže družstev mají jiný náboj než individuální turnaje. Hraje se na osmi šachovnicích, důležité je uhrát 4,5 bodu a pak už je jedno, jak ta vaše konkrétní partie dopadla. Občas tak bojujete jako o život v partii, kterou byste jinak již dávno vzdali, občas nabízíte soupeři remízu i ve vyhrané pozici, ale on ji přitom nebere, protože průběžný stav je 4:3 pro váš tým.

Mančafty, které drží pospolu, jdou po zápase společně do hospody. A právě ta vnitřní soudržnost a týmový duch často přinesou vítězství ratingovému outsiderovi. Jedním z klubů, který na sounáležitosti staví, je GROP, za něhož hraje i autor této rubriky a který se pyšní rekordem, že za 23 let jeho existence žádný z jeho týmů nikdy nesestoupil. Víme, že jednou tato série skončí, ale letos to zase nebylo.

Nejvyšší domácí soutěži družstev, která se bude dohrávat o Velikonocích, se budeme věnovat příští týden. Nyní jen pro pořádek a pro historii shrňme, že postup do šachové extraligy pro příští sezonu si z 1. ligy západ vybojoval SK Dopravní podnik Praha a z 1. ligy východ Slavia Kroměříž.

PAVEL MATOCHA

Zdroj LN

BÍLÝ DÁ MAT 2. TAHEM

Na galavečeru klubu GROP ke skončení sezony mi ukazoval jeden z jeho prvních členů, Jean-Francois Cantier, tuto krásnou úlohu. Dokážete ji vyřešit? Není těžká a je krásná.

Správné řešení zveřejníme příští týden.

1 Komentář

  1. Snad jsem ten diagram vymyslel dobře 1. De4!! černý je v zugzwangu musí pohnout pěšcem a na jakýkoliv tah pěšcem je mat dámou.

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*