Jan Smejkal vyhrál třikrát mistrovství republiky a v 70. letech minulého století patřil do světové špičky.Byli tři: Lubomír Kaválek, Vlastimil Hort a Jan Smejkal (na snímku z roku 1975). Čtvrtým mušketýrem byl první slovenský velmistr Ján Plachetka. Tahle čtyřka dobývala pro Československo šachový svět. Nejmladší z nich, velmistr Smejkal, oslavil minulý týden sedmdesátiny. Na časové ose mezi Luďkem Pachmanem (padesátá léta 20. století) na straně jedné a Davidem Navarou na straně druhé (současnost) měla Česká republika jen tyto tři šachisty, kteří patřili do první světové desítky. Nikdo další z jejich vrstevníků či šachistů o deset let starších či až o třicet let mladších se jim nerovnal, nikdo jiný kromě velmistrů Kaválka, Horta a Smejkala nebyl schopen vyrovnaně soupeřit s nejlepšími velmistry šedesátých a sedmdesátých let.
V roce 1968 emigroval z Československa Lubomír Kaválek a začal reprezentovat USA. Vlastimil Hort emigroval v roce 1985 a stal se reprezentantem Německa. O dva roky mladší Jan Smejkal v republice zůstal, měl tu ženu a tři děti. Narodil se 22. března 1946 v Lanškrouně, kde měl jeho otec obchod s drogistickým zbožím a byl místním klubovým hráčem. Malý Jan měl talent nejen na šachy, ale i na matematiku. Vystudoval statistiku na Matematicko-fyzikální fakultě Univerzity Karlovy a zároveň stoupal šachovým žebříčkem. Třikrát se stal mistrem republiky a třikrát bojoval v mezipásmových turnajích o postup do turnaje kandidátů mistrovství světa (Leningrad 1973, Biel 1976 a Rio de Janeiro 1979). Vyhrál několik silných mezinárodních turnajů (Palma de Mallorca 1972, Novi Sad 1976, Vršac 1977, Baden-Baden 1985 a New York Open 1986) a významnou měrou přispěl ke stříbrným medailím československého družstva na olympiádě v Lucernu 1982.
Vždy hrával solidní poziční šachy. Dával přednost pevným pozicím. Když už se pustil do kombinačního útoku a obětí, mohl si jeho soupeř být jist, že nejde o blufování. Jeho slabou stránkou bylo hospodaření s časem – často se dostával do časových tísní.
Po sametové revoluci restituoval dům s obchodem na náměstí v Lanškrouně a se svými sourozenci oživili otcovu živnost. Kvůli podnikání postupně omezoval profesionální šachovou hru. A i když dnes již je jejich lanškrounské obchodní centrum zavřené, na turnaji se s velmistrem Smejkalem za šachovnicí již dávno nesetkáte.
Jako ukázku z jeho tvorby jsem vybral střet s obávaným sovětským velmistrem Lvem Polugajevským. Český velmistr soka přehrál a hezkou kombinací přešel do vyhrané koncovky.
PAVEL MATOCHA
32…Jxb3! 33.De3 Jxd2! 34.Dxa3 Jxc4 35.Db3 Jxb2 36.Jd6 Bílý nemůže dobrat jezdce 35.Dxb2?, protože by přišlo 35…Vc2+ a přišel by o dámu. 36…V8c7 37.Je8 Vc2+ 38.Kh3 V7c3 39.Dxb7 Jd3 40.Jd6 Jxe5 41.Da8+ Kh7 42.De4+ Jg6 43.Jxf7
Dospěli jsme k pozici před závěrečným úderem, na tahu je černý. Najdete vyhrávající tah? Jak elegantně velmistr Smejkal partii zakončil, připomeneme příští týden.
Napište komentář